Předpověď počasí

Až třicet procent nákladů na spotřebu elektrické energie pro veřejné osvětlení by měl v Tečovicích uspořit nový modernější způsob jeho regulace. Přibližně pro polovinu venkovních světelných zdrojů v obci byl instalován v jarním období letošního roku.

Moderní regulátor napětí pro výbojky veřejného osvětlení umožňuje automaticky měnit intenzitu osvětlení podle konkrétní potřeby. Jiná intenzita osvětlení je totiž potřebná, když se teprve začíná stmívat, jiná ve večerní době, kdy se ještě venku pohybuje hodně lidí, a jiná hluboko v noci, kdy jsou ulice prakticky prázdné. To vše se dá předem naprogramovat a ve svém výsledku to znamená, že veřejné osvětlení nemusí celou dobu svítit na sto procent, nýbrž že se jeho intenzita v některých časech může snížit až na polovinu. Uspoří se tak elektrická energie a prodlouží se i životnost výbojek.
„Instalace systému regulace veřejného osvětlení nás stála asi 70 tisíc korun. Na vzniklých úsporách by měla mít tato investice návratnost asi čtyři roky,“ uvedl místostarosta Pavel Rapant. Počítá se s rozšířením systému pro všechny lampy veřejného osvětlení.
Na území Tečovic v noci svítí asi 180 zdrojů veřejného osvětlení. Jsou v nich instalovány úsporné sodíkové výbojky o příkonu 70 wattů. Roční náklady na elektrickou energii pro veřejné osvětlení činily zatím v Tečovicích přibližně 180 – 200 tisíc korun.
(vc)

Databáze firem Evropské databanky