Předpověď počasí

Prohlédnout si kostel nejen zvenku, ale i uvnitř, a také se dozvědět něco o jeho historii – to vše umožňuje návštěvníkům Tečovic i místním krajský projekt Otevřené brány. Tečovický kostel sv. Jakuba Většího patří mezi 28 sakrálních památek ve Zlínském kraji, u nichž je během sezony zajištěna bezplatná průvodcovská služba.

Kostel v Tečovicích je otevřen každou sobotu nebo v den státního svátku od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin, v neděli jen od 13 do 17 hodin. V roli průvodců se zde střídají tři studenti z Malenovic.

Kostel byl postaven kolem roku 1260 a je nejstarší architektonickou památkou na Zlínsku a zároveň patří k nejstarším dochovaným církevním stavbám v České republice. O mimořádnosti této památky se přesvědčili také archeologové v 90. letech 20. století, kteří pod freskami objevili zbytky původního bednění kleneb či základy staršího církevního objektu z první poloviny 13. století pod podlahou kostela. Původně šlo o románskou stavbu, která byla nejprve goticky a pak barokně přestavěna.

tecovice kostelJednou z průvodkyň v kostele sv. Jakuba Většího je dvacetiletá studentka uměleckého oboru Pavlína Hluštíková. Během jedné ze svých červencových sobotních odpoledních služeb nám mimo jiné řekla:

„Za dnešní den zde kolega na dopolední službě zaznamenal čtyři návštěvníky, já během odpoledne zatím tři. Někteří návštěvníci jen na chvíli vstoupí, ale o výklad nemají zájem, protože už kostel a jeho historii znají. Lidé se vzdálenějších míst, často i cyklisté, kteří projíždějí kolem, se o kostele rádi něco dozvědí. Někomu stačí jen pár základních dat, někdo si poslechne celý výklad v délce asi deseti minut. Musíme být připraveni odpovídat i na dotazy. Návštěvníci se nejčastěji ptají na zdejší vzácné fresky, na jejich stáří, ale hodně se zajímají například též o to, jak byla stavba kostela financována.“

Průvodci mají k dispozici písemný výklad, ale už jej natolik znají, že zpravidla hovoří zpaměti.

„Projekt Otevřené brány je myslím velmi prospěšný. Mnohdy je to způsob, jak mohou sakrální památky něco říct i lidem, kteří se k žádnému náboženství nehlásí,“ dodala Pavlína Hluštíková.

(vc)

Databáze firem Evropské databanky