Předpověď počasí

Dobrovolní hasiči v Tečovicích už vyprášili kostým medvěda a jsou připraveni na tradiční masopustní průvod masek. Uskuteční se v sobotu 25. února od 10 hodin. V pátek večer od 20 hodin mu bude předcházet končinová zábava v sále hospody.

Ani v tomto roce nebude chybět v Tečovicích v závěru masopustního období končinová zábava a průvod masek. Hlavním organizátorem obou akcí je Sbor dobrovolných hasičů, na programu se však budou podílet i další spolky a obyvatelé obce. Končinová zábava začíná v sále místního hostince v pátek 24. února 2017 ve 20 hodin. K tanci i poslechu bude hrát skupina Infinity.

Průvod masek s medvědem, kterého povede na provaze nebo na řetězu medvědář, začíná v sobotu 25. února v 10 hodin u hasičské zbrojnice. V čele průvodu bude kráčet biřic. Po celý den bude průvod procházet obcí, veselit se, zpívat, hrát a tancovat. Leckterá hospodyně si zatančí s medvědem, možná některá skončí i povalená do sněhu. Obyvatelé domů budou nabízet účastníkům průvodu čerstvě usmažené koblihy nebo štamprlku slivovice. Vše bude doprovázet svou hudbou dechovka Kněžpolanka. Zazní i písně v podání mužského a ženského pěveckého sboru z Tečovic.

„Do průvodu se zapojí možná až kolem dvaceti různých masek, půjdou v něm ale i nemaskovaní občané. Je to velmi stará tradice, která se udržuje i v řadě dalších obcí na střední a východní Moravě,“ říká jednatelka SDH Tečovice a tečovická radní Zdeňka Juříková. Současné vedení obce má zájem na tom, aby se staré zvyky a folklorní slavnosti v Tečovicích udržovaly i v moderní době. Hasiči si před několika lety pořídili dokonce vlastní kostým medvěda (dříve si masku půjčovali); ušila jim jej švadlena Radka Jehličková. Medvědí kostým oblékne jeden z mladších hasičů.

Bujaré masopustní období končí Popeleční středou 1. března, kdy začne čtyřicetidenní doba postní. Ta mívá i v lidových obyčejích vážnější charakter. Vyvrcholí oslavou Velikonoc v polovině dubna.

(vc)

Databáze firem Evropské databanky